Ίδρυση και προαγωγές του σχολείου

Το 1929 ιδρύεται το 13ο Δημοτικό σχολείο, ως 3/τάξιο με 121 μαθητές.

Το 1959 προάγεται σε 4/θέσιο, το 1963 σε 5/θέσιο και το 1966 σε 6/θέσιο. Η αύξηση των μαθητών του σχολείου επέβαλε την προαγωγή του σε 7/θέσιο το 1969, ενώ το 1974 προήχθη σε 9/θέσιο, για να προαχθεί σε 10/θέσιο το 1976. Στη συνέχεια προήχθη σε 12/θέσιο και το 1983 σε 14/θέσιο.

Την ίδια χρονιά (1983) ιδρύεται το 42ο  Δημοτικό σχολείο το οποίο λειτουργεί ως 6/θέσιο  και, καθώς φιλοξενείται  στο ίδιο διδακτήριο, το 13ο Δημοτικό σχολείο υποβιβάζεται σε 12/θέσιο και με αυτή την οργανικότητα λειτουργούν  και τα δυο σχολεία  μέχρι σήμερα, σε άψογη συνεργασία.

Το αρχικό «διδακτήριο»

Το 13ο Δημοτικό σχολείο αρχικά λειτούργησε στην οδό Κανάρη 40, μέσα σε οικόπεδο 2.950 τ.μ. όπου υπήρχαν τρεις συνεχόμενες πλινθόκτιστες αίθουσες, με πόρτες και παράθυρα σαραβαλιασμένα, όπως διαβάζουμε στην εφημερίδα «Ελευθερία».

Αυτό το διδακτήριο έγινε ο ιερός χώρος όπου φοίτησαν εκατοντάδες μαθητές. Εκεί απέκτησαν γνώσεις δεξιότητες, ικανότητες και συνήθειες και άρχισαν να προετοιμάζονται για τη ζωή. Το σχολείο αυτό ? το οποίο δεν υπάρχει σήμερα- στέγασε επί σαράντα χρόνια τους μαθητές του συνοικισμού και ανάμεσα σ? αυτούς ανέδειξε αρκετούς επιστήμονες, οι οποίοι προσφέρουν πολλά σήμερα στην κοινωνία.

Το νέο διδακτήριο

Οι κάτοικοι του Κατσαμπά πάντα προσπαθούσαν ν? ανοίξουν νέους δρόμους για τα παιδιά τους μέσω του σχολείου. Αλά το πιο συγκινητικό είναι ότι παρά τις δυσκολίες της καθημερινότητας που αντιμετώπιζαν τα σκληρά εκείνα χρόνια, μια από τις κύριες φροντίδες τους ήταν να κτίσουν ένα άνετο και σύγχρονο σχολείο για να μπορούν να φοιτούν με άνεση και αξιοπρέπεια τα παιδιά τους.

Η αρχή έγινε τη δεκαετία του 1950, όμως οι εργασίες της ανέγερσης του διδακτηρίου άρχισαν στο τέλος της 1960.

Τον Οκτώβριο του 1965 θεμελιώνεται το διδακτήριο, του οποίοι την τεχνική επίβλεψη της οικοδομής είχε η Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της Νομαρχίας Ηρακλείου. Η εκτέλεση και πλήρης αποπεράτωση των οικοδομικών εργασιών καθώς και της υδραυλικής και ηλεκτρικής εγκατάστασης έγιναν τον Μάιο του 1970.

Πρόκειται για ένα όμορφο διδακτήριο με συνολικό εμβαδόν 1.900 τ.μ. περίπου. Αποτελείται από τρεις πτέρυγες σε σχήμα Π με την ανοικτή πλευρά προς την ανατολή.