Εργασίες μαθητών

Σχολικό Έτος: 2023-24

Τάξη: Ε1

Εκπαιδευτικός: Μαρία Καρύδα

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, οι μαθητές της Ε τάξης υλοποίησαν ένα πρόγραμμα για να γνωρίσουν καλύτερα την Ελλάδα και την ταυτότητά τους ως Έλληνες πολίτες.

Αρχικά, έμαθαν τα 9 γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας, μοιράστηκαν σε ομάδες και ερεύνησαν το διαδίκτυο για να βρουν πληροφορίες και φωτογραφίες και να αναδείξουν τα σημαντικότερα γεωγραφικά στοιχεία (βουνά, ποτάμια, λίμνες, νησιά, πόλεις) κάθε περιοχής. Επισήμαναν τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που μπορεί κάποιος να επισκεφτεί και κατέγραψαν τα δικά τους αγαπημένα αξιοθέατα

Στη συνέχεια, οι μαθητές σκέφτηκαν και συζήτησαν σχετικά με Ελληνικές παραδόσεις και έθιμα. Δουλεύοντας σε ομάδες, επέλεξαν κάποιες ξεχωριστές μέρες για τους Έλληνες σε όλη τη διάρκεια του χρόνου και έγραψαν πώς γιορτάζουν οι άνθρωποι στην Ελλάδα αυτές τις ξεχωριστές μέρες. Οι μαθητές επίσης ζωγράφισαν κάποια από αυτά τα έθιμα.

Το αποτέλεσμα των ιδεών και προσπαθειών των μαθητών εμφανίζονται στις παρακάτω παρουσιάσεις.