Το σχολείο μας είναι Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ).

Το σχολικό έτος 2023-2024 λειτουργεί και πρόγραμμα ΖΕΠ για να φοιτούν μαθητές προσφύγων αλλά και μαθητές από άλλες Βαλκανικές χώρες που δεν γνωρίζουν καθόλου ελληνικά.

Βρίσκεται στην οδό Κανάρη 40 στον Προάστιο του Κατσαμπά Ν. Ηρακλείου.

Διαθέτει μεγάλες ευάερες και ευήλιες αίθουσες  (βιβλιοθήκη, εργαστήριο πληροφορικής, αίθουσα μουσικής, αίθουσα ενισχυτικής διδασκαλίας, τμήμα ένταξης, αίθουσα εικαστικών).

Όραμά μας ήταν και είναι ένα σχολείο χαρούμενο, ανοικτό στους γονείς, στην τοπική κοινωνία και στους φορείς της. Ένα σχολείο δημιουργικό, που θα παρέχει στους μαθητές πολύπλευρη μόρφωση, θα αξιοποιεί στο μέγιστο βαθμό τις ατομικές τους δυνατότητες και παράλληλα θα καλλιεργεί τη συνεργασία μέσα από το δικό μας παράδειγμα, των εκπαιδευτικών.

Ένα σχολείο δυναμικό, που θα προετοιμάζει τους μαθητές να ανταποκρίνονται στις προκλήσεις του σύγχρονου μεταβαλλόμενου κόσμου, να συνειδητοποιούν τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον, να έχουν ενσυναίσθηση  και να ευαισθητοποιούνται για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιούνται ανάλογα.

Βασικός στόχος είναι να βοηθήσει τα παιδιά να αποκτήσουν  γνώσεις και δεξιότητες οι οποίες θα τους βοηθήσουν να ανταποκριθούν στις ανάγκες του 21ου αιώνα να αποκτήσουν κριτική στάση και ενεργό συμμετοχή στα κοινά. Να αποκτήσουν αξίες με σεβασμό και αποδοχή στην διαφορετικότητα.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί διδάσκουν με σύγχρονους μεθόδους διδασκαλίας που δημιουργούν κίνητρα, ενισχύουν την καινοτομία και τη δημιουργικότητα των μαθητών. Στο πλαίσιο αυτό εφαρμόζονται προγράμματα (αγωγής υγείας, περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πολιτιστικά, μουσικής παιδείας, επαγγελματικού προσανατολισμού κ.α) ώστε να εκπαιδευτούν  οι μαθητές μας να σέβονται το περιβάλλον, να αποκτήσουν ενδιαφέροντα, να αναπτύξουν κουλτούρα  και να συμμετέχουν στα κοινωνικά θέματα που θα συναντήσουν έχοντας άποψη και  βάζοντας στόχους στη ζωή τους ώστε να γίνουν ενεργοί πολίτες.

«Πες μου και θα ξεχάσω

Δείξε μου και ίσως να θυμάμαι

Κάνε με να το βιώσω και θα το καταλάβω»

κινέζικη παροιμία